Anasayfa  |  Hakkımızda  |  İletişim

 

 
AFET OKULU PROJESİ NE YAPABİLİRİM? BİZE KATILIN AFET GÖNÜLLÜLERİ RÖPORTAJLAR DESTEKLEYENLER OKUR KÖŞESİ
 
   Depremzede Soner Güneş ile yaptığımız özel sohbeti RÖPORTAJLAR bölümünde okuyabilirsiniz...      Türkiye'nin En Büyük Gönüllü Hareketine Siz de katılın...     
 
  DPUAKUK'un Resmi Görüşü

DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ ARAMA KURTARMA KULÜBÜ (DPUAKUK) RESMİ GÖRÜŞLERİ


(Soldan sağa): Mehmet Mete Çetinkaya -  Öznur Karaman - Yrd.Doç.Dr.Hakan Aykul


Yrd.Doç.Dr.Hakan Aykul

DPUAKUK Danışmanı

Afet Okulu Projesi’nin Türkiye’de afet yönetiminin gelişimine çok ciddi katkı ve faydalarının olacağını düşünüyorum. Bu projeyi geliştirdiğiniz içinde sizi tebrik ediyorum.  Afetlerin topluma ve insanlığa vereceği zararların önlenmesi ve azaltılması deprem öncesi yapılan önleyici faaliyetler ve deprem sonrası yapılan zarar giderici (arama kurtarma) ve rehabilite edici çalışmalarla sağlanmaktadır. Böylesine bir projenin hayata geçmesi bu üç nokta açısından da kritik öneme sahiptir. Afet öncesi hazırlık (Önleyici faaliyetler) açısından bu projenin önemini şöyle açıklayabilirim:  Bugün afetlerden korunmada en etkin olarak kabul edilen yaklaşım deprem öncesi önleyici korunmadır ve deprem sonrası korunmaya göre çok daha önemlidir. Çünkü yaşanan örnekler ve yapılan araştırmalar depremin etkilerinden korunmada, deprem öncesi yapılan önleyici çalışmaların deprem sonrası yapılan çalışmalara göre çok daha etkin ve ekonomik olduğunu ortaya koymuştur. Buna şüphesiz en dikkat çeken örnek Japonya’dır. Japonya da Deprem öncesi önleyici faaliyetler çok etkin bir şekilde yapıldığı için çok yüksek şiddette depremler yıkım ve can kaybı olmadan atlatılabilmektedir.

Bu projenin hayat geçmesi olabilecek bir afete etkin müdahale açısından da kritik öneme sahiptir. Bilindiği gibi ciddi bir afet sonrasında ilk 72 saat çok önemlidir. Bu zaman dilimi içinde yüksek insan kaynağı ve gücüyle organize planlı bir müdahale –bu kaynağın sadece hafif arama kurtarma yaptığı durumda bile- ciddi oranda can kaybını azaltacaktır diye düşünüyorum. 

Ülkemizde bu yüksek insan kaynağını bünyesinde bulunduran iki kurum Türk Silahlı Kuvvetleri ve Üniversitelerdir. Bu iki kaynaktan TSK yasal sorumluluğu gereği zaten afet yönetimine ilişkin gerekli yapılanmasını ve organizasyonunu tamamlamış olup bu konudaki çalışmalarına devam etmektedir. Ancak Üniversitelerimizde bu konuda bir yapılanma ve gelişim henüz başlamamıştır. Gönüllü genç, dinamik öğrencilerden oluşacak böylesine yüksek bir insan kaynağının organize ve koordinasyonlu bir şekilde en azından hafif arama kurtarma çalışmalarında görev alması bile yaygın bir alanda daha hızlı ve etkin müdahale sağlayacaktır. 

              Üniversitelerimiz Afet Okulu Projesi’ni Desteklemeli

Bunu sağlama noktasında; Rektörlüklerin önderliği ve sorumluluğunda üniversitelerde kurulacak bu afet okullarından eğitimli ve donanımlı elemanlar yetiştirilecek, ekipler kurulacak, olası bir afette de bu eğitimli ekipler gönüllü olarak destek vermek isteyecek binlerce öğrenciyi Üniversite ve valilik eylem planlarına uyumlu ve eşgüdümlü olarak organize edebilecektir.

Üniversitenin kontrolünde yetişen eğitimli ekiplerin koordinasyonunda oluşturulan gönüllü öğrenci kitlesini olası bir afette müdahaleye (hafif arama kurtarma) motive etmek, bu öğrencilerin büyük bir bölümünün ailesi farklı şehirlerde ikamet ettiğinden, çok daha kolay olacaktır. Bu yapılanma aynı zamanda bulunulan ilde bir afet olması durumunda da, ailelerin çocuklarıyla iletişimlerini sağlamada ciddi kolaylık sağlayacaktır. Örneğin kulübümüzün olası afette donanımlı 100 civarı üyesi bulunmaktadır ve bu 100 öğrenci ile üniversite bünyesinde bulunan binlerce gönüllü öğrencinin koordinasyonunu ve aileleri ile iletişimini sağlamak çok kolay gerçekleştirecektir.

Bununla beraber Türkiye deki her ilde bir afet okulunun bulunması durumunda, Türkiye’nin herhangi bir noktasında ki olası bir afette, afet bölgesine çok daha yakın olan üniversitelerden anında müdahale imkanı sağlanacak, böylelikle ihtiyaca göre Türkiye genelinde sahip olunan bu gönüllü öğrenci kaynağının optimum şekilde kullanılması sağlanacaktır.

Afet olan ildeki ve çevre illerden gelecek üniversite öğrenci kitlesinin bu aşamada da etkin ve yaygın anlamda ciddi katkıları olacaktır. Bu noktada afet sonrası müdahale açısından söylediklerim, rehabilitasyon içinde geçerlidir. Afet Okulu Projesi’nin hayata geçmesinin ve işlerlik kazanmasının ancak gönüllük ve amatör ruh esaslarından ödün verilmeden mümkün olacağını düşünüyorum. Dolayısıyla bu afet okulları bence bir öğrenci kulübü gibi çalışırsa etkin olacaklardır. DPÜ Arama Kurtarma Kulübü de bunun en somut örneğidir.


ISTANBUL

Tolga Kaya

AFET VE BİZ-3
Engin Yusuf Örs

Afetlerin afeti…. Depremmmmm!
Burcu Özder

Hayata Dair Bir Şans!
Erol Bilgin

Afet ve Pirim Borcunun Ertelenmesi
Özgür Akkuş

Şehir
Efe Özçağlar

Gönüllük Üzerine
 
 
Afet Okulu Projesi'ni nereden duydunuz?
Afet Okulu kitabını okuyarak
İnternetten
Facebook Grubundan
Medyadan
Üniversitelerden
Çevremdeki arkadaşlarımdan
  
 
 

ANA SAYFA AFET OKULU PROJESİ NE YAPABİLİRİM? BİZE KATILIN AFET GÖNÜLLÜLERİ DESTEKLEYENLER OKUR KÖŞESİ İLETİŞİM
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
© 2010 Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.


Çizginet & Mehmet CAN